Dla rodziców

Żłobek Wesoła Sowa - Brzeg

Dokumenty, ogłoszenia i ważne informacje dla rodziców.

Dokumenty do pobrania

Upoważnienie do odbioru dziecka ze żłobka.

Umowa o świadczeniu usług opieki nad dzieckiem.

Karta informacyjna dziecka

Wniosek zgłoszenia dziecka do żłobka

Regulamin żłobka

Statut żłobka

Pierwsze dni w żłobku

Adaptacja - zabawa - uśmiech

Pierwsze dni w nowym miejscu bez rodziców to dla malucha ogromna zmiana. Dziecko znajdzie się w otoczeniu nowych osób i mimo ogromnych wysiłków naszych cioć, które robią wszystko, aby pomóc maluchowi łagodnie przejść przez ten okres będzie to dla niego sytuacja nowa i stresująca. Dostosowanie się dziecka do nowej sytuacji trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni.

Prawdopodobnie maluch przez pierwszy okres będzie płakał przy rozłące z rodzicem, jak i na widok rodzica, kiedy przyjdzie maluszka odebrać. Jest to reakcja zupełnie naturalna i wynika
z dużej dawki emocji, jakie przeżywa dziecko w trakcie adaptacji.

Czasem zdarzy się, że maluch przez pierwsze dni będzie z ogromną chęcią i ciekawością przychodzić do żłobka, a tęsknota za rodzicem i wybuch emocji pojawi się dopiero po paru dniach.

Pomóż swojemu maluchowi w procesie adaptacji

Pozytywne emocje, myślenie i komunikacja

Adaptacja w żłobku 

To zapewne jedna z najtrudniejszych sytuacji z jaką będzie musiał zmierzyć się w tym wieku maluszek.
Dlatego najważniejsza w tym czasie jest pomoc osób, których maluch darzy bezgranicznym zaufaniem, czyli rodziców.

Pozytywne myślenie

To najlepsza cecha, która ułatwi maluchowi zaakceptować nową dla niego sytuację. Nigdy nie okazuj dziecku swojego strachu, czy niepewności. Nie mów dziecku, że jest Ci przykro, że idzie do żłobka. Dziecko szybko odczyta te emocje i będzie odbierać przyjście do żłobka, jako zagrożenie.

Twoje emocje

Adaptacja to nie tylko trudny okres dla maluchów, ale także dla rodziców, którzy mierzą się ze skrajnymi emocjami w trosce o swój największy skarb.
Rodzic ma prawo odczuwać strach, niepewność i lęk w trosce o swoje maleństwo. Czasem w rodzicach pojawia się poczucie winy, kiedy widzą, jak wielkie emocje przeżywa ich dziecko.
To zupełnie naturalne. Dlatego ważna jest komunikacja i zaufanie pomiędzy rodzicem, a personelem żłobka, który posiada odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje do tego, aby pomóc nie tylko maluszkom, ale rodzicom w ciężkim okresie adaptacji.

Pozytywna komunikacja

Przygotuj wcześniej dziecko opowiadając mu, czego może się spodziewać. Nigdy nie okłamuj malucha. Nie mów” zaraz wracam,” jeśli dziecko będzie w żłobku 8 godzin. Zawsze żegnaj się z dzieckiem. Nie wymykaj się niepostrzeżenie. Maluch wówczas będzie czuł strach, a następne rozstania będą coraz trudniejsze.
Dotrzymuj słowa. Np. odbiorę Cię po II daniu. To da maluchowi poczucie, że może polegać na Twoich słowach.
Nie przedłużaj pożegnania. Przytulenie, Twój uśmiech, pewny i radosny ton głosu da maluchowi poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu szybciej zaakceptuje nową sytuację.